Domy na bydlení, ne pro zisky spekulantům!

V Praze jsou tisíce prázdných domů a bytů. A mnohé z nich, které se nacházejí na lukrativních místech nebo v centru města, jsou předmětem spekulací. Obsadili jsme prázdný dům v Hálkově ulici č.7, abychom touto protestní formou upozornili nejen na problematiku prázdných domů v Praze, ale právě na spekulace s nemovitostmi.

Dům patří firmě Hálkova 7 s.r.o., jejímž jednatelem je italský podnikatel Stefano Camnasio. Tentýž muž je ale také jednatelem dalších firem vlastnících prázdné nemovitosti po Praze. Například firma Staropramenná 31 s.r.o. vlastní neužívaný dům na stejné adrese jako je název firmy. Podobně firma Řehořova 48 s.r.o. vlastní téměř opuštěný dům na stejné adrese, odkud se poslední nájemníci mají vystěhovat na podzim. Firma Neklanova 3 s.r.o. vlastní prázdný dům s posledním vzdorujícím nájemníkem. To, co podnikatelské aktivity spojené se jménem Stefana Camnasia propojuje, jsou tak nejen prázdné nemovitosti, ale i určitá strategie. Poté co firma jím zastupovaná dům koupí, vystěhovává původní nájemníky, aby dům nechala prázdný, anebo jej „ v lepším v případě“ nechala přestavět na luxusní bydlení jako firma Vyšehradská 431 s.r.o.

Právě příběh posledního nájemníka v Neklanově ulici, který byl vystaven nevybíravému nátlaku ze strany vlastníka a obrátil se o pomoc na squatterské aktivisty, nás přivedla na adresy a praktiky konkrétních spekulantů:
Stefano Camnasio je jednatelem pěti firem, které se v prostoru a času rozpínají do neprůhledného a „nekonečného“ pavouka navzájem propojených firem, kdy jedna firma vlastní části dalších firem. Jedna z jeho firem, Řehořova 48 s.r.o., sídlí na adrese Sázavská 914/8 v Praze 2 podobně jako firma KORF s.r.o.. Jednatelem této firmy je jiný italský podnikatel Flavio Serughetti. Tato firma čirou náhodou vlastní jiný známý chátrající dům v Praze na Albertově. Jedná se o památkově chráněný objekt bývalých lázní, který squatteři obsadili již v roce 2009, aby upozornili na jeho bezútěšný stav. Před pěti lety byly za masivních policejních manévrů desítky lidí zatčeny, a později dokonce i souzeny za porušení práv majitelů. Dům je stále prázdný.

To co mají různé výše jmenované firmy společného je, že skuteční vlastníci zůstávají v tomto spletenci skrytí kdesi v daňových rájích (Nizozemsko, Kypr, Lucembursku nebo Panama), a že tyto firmy po dobu své existence dlouhodobě vykazují finanční ztráty a žádné zisky, takže neplatí žádné daně z příjmu. To, že se firmy jmenují velice často podle adres nemovitostí zase umožňuje, aby se prodávaly firmy a podíly ve firmách, a nikoli nemovitosti samotné, čímž se spekulanti vyhýbají placení daní z prodeje a převodu nemovitostí.
Na celé situaci je navíc paradoxní to, že firmy, které zpravidla nemají žádné zaměstnance, nejen že neplatí daně v České republice, ale navíc k ochraně svého soukromého majetku a spekulací s ním využívají instituce financované z veřejných zdrojů – Policii ČR, místní úřady a soudy. Vyvstává otázka: koho vůbec chrání a komu pomáhá Policie ČR? Spekulantů a bohatým?

Považujeme za skandální, aby policie jednala jako bezplatná soukromá ochranka těchto spekulantů financovaná z veřejných zdrojů, aby místní úřady a soudy vedly přestupková řízení či soudní procesy proti aktivistům, kteří na tyto spekulace upozorňují. Pokud tyto instituce deklarují, že jednají ve veřejném zájmu, jejich pozornost by se měla zaměřit spíš na spekulanty.
Bydlení považujeme z základní lidské právo. Domy mají být na bydlení, ne pro soukromé zisky pochybných spekulantů.

Squatterská iniciativa Obsaď a žij!